Poncz na wesele – 3 przykładowe przepisy
Coraz więcej par młodych stara się wprowadzić do swojego przyjęcia weselnego odrobinę świeżości. Czymś takim z pewnością może okazać się poncz – czyli napój alkoholowy znany przede wszystkim z kultury zachodniej. W czym tkwi jego fenomen? Czy poncz na weselu może być dobrą alternatywą dla popularnej w Polsce wódki? Wszystkiego dowiesz się z naszego dzisiejszego wpisu – zapraszamy!
Czym jest poncz weselny?
Poncz (ang. punch, czyli “uderzenie”) to napój alkoholowy, który powstaje w wyniku zmieszania ze sobą różnych trunku. Co ciekawe, pochodzi on nie z Ameryki, tylko… z Indii, gdzie serwowany jest podczas nocy sylwestrowej. W sanskrycie – czyli starożytnym indyjskim języku – “pańća” oznaczało pięć, co nawiązywało do ilości składników używanych do przygotowania ponczu. Tradycyjny trunek indyjski składał się bowiem z araku (czyli rumu anyżowego), cukru, soku z cytryn, czarnej herbaty i wina. Wymieszane ze sobą składniki gotowało się w celu uwolnienia wszystkich aromatów, jednak poncz był podawany także na zimno. Przygotowaną mieszankę przelewało się do dużej misy, obok której kładziono chochlę. Każdy, kto miał ochotę spróbować ponczu, mógł nalać sobie jego dowolną ilość do szklanki.
Poncz szybko przyjął się także w kulturze zachodniej. Do jego popularności przyczyniła się przede wszystkim prostota wykonania. Tradycyjna hinduska receptura uległa wielokrotnym modyfikacjom, aż w końcu przestała ona obowiązywać w wielu krajach na całym świecie. Aktualnie uznaje się, że do ponczu można dodać wszystko – dowolny alkohol, inne napoje bezalkoholowe, wodę sodową, różnorodne owoce, a nawet przyprawy korzenne.
Poncz na wesele – dlaczego warto?
Jednym z największych atutów ponczu weselnego jest jego wszechstronność. Tak jak wcześniej wspomnieliśmy, można go przyrządzić na bazie różnych alkoholi, soków owocowych, a nawet herbat. Dzięki temu każda para młoda ma możliwość stworzenia wyjątkowego ponczu na wesele, który będzie dopasowany zarówno do ich własnych upodobań, jak i preferencji gości. Warto również wspomnieć o tym, że tego rodzaju trunek może stanowić wyjątkową ozdobę sali. Wystarczy sięgnąć po dekoracyjną wazę z pasującą chochlą. Dodatek świeżych owoców, takich jak truskawki, cytrusy czy owoce egzotyczne, sprawia natomiast, że poncz nie tylko pysznie smakuje, ale i pięknie prezentuje się na stole weselnym.
Warto również pamiętać o aspektach praktycznych. Poncz weselny to napój, który można przygotować wcześniej i serwować przez całą noc, co znacząco ułatwia organizację przyjęcia. Para młoda może go przyrządzić go samodzielnie w wielu różnych wariantach, a następnie ustawić wazy z napojami na różnych stołach rozmieszczonych w całej sali. Dla niepełnoletnich uczestników zabawy warto z kolei przygotować poncz weselny bezalkoholowy z dodatkiem kolorowych barwników lub jadalnego brokatu spożywczego.
3 przepisy na wyjątkowe poncze weselne
Poncz weselny to nie tylko kwestia smaku, ale i aromatu. Wykorzystanie świeżych ziół, takich jak mięta czy rozmaryn, może dodać napojowi charakteru i zaskoczyć gości niebanalną kompozycją smakową. Z myślą o niezapomnianym weselu przygotowaliśmy aż trzy przepisy na pyszne poncze weselne. Można je dowolnie modyfikować zarówno pod kątem ilości, jak i rodzajów składników. Z każdego przepisu przygotujesz ok. 15-20 porcji ponczu weselnego.
Poncz egzotyczny
Jest to wyjątkowa propozycja dla fanów kwaskowatych nut owocowych. Wyjątkowej słodyczy dodaje natomiast rum. Do przygotowania egzotycznego ponczu weselnego potrzeba:
- 1 l soku ananasowego
- 1 l soku pomarańczowego
- 500 ml białego rumu
- 250 ml likieru kokosowego
- świeżych lub mrożonych owoców egzotycznych (ananas, mango, kiwi)
- lodu w kostkach
Jeśli używasz świeżych owoców, należy je obrać i pokroić w kostkę. Następnie wystarczy umieścić je w dużej wazie i zalać wszystkimi płynami. Tak przygotowany poncz weselny wystarczy dobrze zamieszać, aby wszystkie smaki połączyły się ze sobą.
Poncz w stylu włoskim z dodatkiem Prosecco
Poncz weselny na bazie Prosecco to idealne uzupełnienie menu imprezy w stylu śródziemnomorskim. Połączenie cytrusów, świeżej mięty i wody gazowanej sprawia, że cały trunek jest lekki i orzeźwiający. Do przygotowania tego ponczu weselnego potrzeba:
- 750 ml Prosecco
- 500 ml soku cytrynowego
- 250 ml syropu cukrowego
- 500 ml wody gazowanej
- kawałki cytryn, pomarańczy i limonek
- gałązki świeżej mięty
- lodu w kostkach
Cytrusy należy dokładnie umyć – najlepiej przy pomocy nowej szczoteczki do zębów – a następnie sparzyć. W ten sposób możesz mieć pewność, że usuniesz z nich wszystkie resztki pestycydów. Następnie wystarczy pokroić cytrusy na cząstki. Przygotowane owoce zalewamy wszystkimi płynami i dodajemy lodu. Do gotowego ponczu weselnego wkładamy gałązki świeżej mięty.
Tradycyjny poncz malinowy z różą
Malina i róża to połączenie, które sprawdza się nie tylko w pączkach. Może stanowić ono także bazę do tradycyjnego ponczu weselnego! Jego alkoholowym akcentem jest gin, jednak w razie potrzeby można zamienić go na wódkę. Do przygotowania tego ponczu weselnego potrzeba:
- 1 l soku malinowego
- 500 ml ginu
- 250 ml syropu różanego
- 750 ml wody gazowanej
- świeżych malin i płatków róż
- lodu w kostkach
Wszystkie płyny wystarczy połączyć w dużej misie wraz z lodem. Na wierzchu ponczu weselnego umieszczamy świeże maliny i płatki róż.
Poncz na wesele jako alternatywa dla wódki
Poncz weselny to nie tylko smakowity dodatek do menu, ale również element, który może wprowadzić nutę egzotyki lub tradycji w ten wyjątkowy dzień. Niezależnie od tego, na który wariant tego trunku się zdecydujesz, pamiętaj, że kluczem do sukcesu jest jakość składników i dopasowanie smaku do preferencji gości. Każdy z powyższych przepisów można dostosować, eksperymentując z różnymi owocami, ziołami i alkoholami, aby stworzyć idealną recepturę. Niech każdy łyk ponczu weselnego będzie toastem za szczęście Młodej Pary. Na zdrowie!